Tworzenie kopii bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych działań informatycznych w firmie, choć na co dzień niekoniecznie jest to bardzo widoczny proces. Dla każdej bez wyjątku firmy jej dane przedstawiają dużą wartość, a ich utrata mogłaby oznaczać bardzo duże problemy – z zamknięciem firmy i wypadnięciem z rynku włącznie.
Często osoby decyzyjne w firmie mają przeświadczenie, że tworzenie kopii bezpieczeństwa działa na zasadzie: „Kiedyś ktoś ustawił kopie zapasowe, wziął sporo pieniędzy czy dołożył sporo pracy – więc pewnie działa…„. Niestety kopia zapasowa to najczęściej dość wrażliwa na zakłócenia czy zmiany konfiguracja, która łatwo może przestać pełnić swoje zadanie – nawet wobec drobnej i nie związanej zmiany w otoczeniu informatycznym firmy. Bywa że nakład pracy czy środków finansowych na wdrożenie rozwiązania kopii zapasowej przez poprzedniego wykonawcę, nie przekłada się na „długowieczność” tego rozwiązania. Często klienci nawet nie zdają sobie sobie sprawy, że kopia zapasowa przestała się tworzyć (czasami nawet dawno temu) a ich dane są zagrożone.
Przyczyn spontanicznego zaprzestania tworzenia się kopii zapasowej może być bardzo wiele np.:
- odłączenie kabla zasilającego od urządzenia, przechowującego kopie zapasowe (np. NAS),
- zmiana ustawień np. na komputerach czy serwerze, które były właśnie źródłem kopii zapasowej,
- brak miejsca na nośniku danych w urządzeniu – celu kopii zapasowej,
- instalacja dodatkowego oprogramowania, które przypadkowo skolidowało z działaniem skonfigurowanej wcześniej kopii zapasowej,
- wymiana serwera czy komputerów, które stanowiły przedmiot kopii zapasowej lecz bez uwzględnienia tego faktu w konfiguracji kopii zapasowej
oraz wiele innych zdarzeń, które pozornie nie mają wpływu na ten proces.
Aby uchronić naszych przyszłych i obecnych klientów, oferujemy usługę, obejmującą swoim zakresem:
- weryfikację działania obecnej kopii zapasowej,
- wskazanie ewentualnych słabych punktów obecnego rozwiązania,
- optymalizację konfiguracji kopii zapasowych w firmie – odbywającą się poprzez wyprostowanie czy eliminację słabych punktów obecnego systemu kopii zapasowych a także stworzenie bardziej efektywnej konfiguracji kopii zapasowej – jeśli środowisko informatyczne klienta na to pozwala,
- na życzenie klienta stałe sprawowanie pieczy na prawidłowym przebiegiem procesu tworzenia kopii oraz sprawdzanie czy nie ulega on zakłóceniom.
Dla ścisłości za Wikipedią podajemy definicję kopii zapasowej:
Kopia bezpieczeństwa (ang. backup copy) – dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia.
Kopia bezpieczeństwa to nie to samo co archiwizacja danych. Nie jest to też alternatywa, a uzupełnienie dla redundantnych systemów przechowywania danych w pamięci masowej, np. RAID. Systemy redundantne nie chronią przed przypadkowym nadpisaniem danych, co często się zdarza głównie z winy osoby pracującej na takich danych. Wtedy dobrze jest mieć kopię bezpieczeństwa danych sprzed zmian (zamierzonych lub niezamierzonych).
Mechanizm kopii bezpieczeństwa spotykany jest najczęściej w środowiskach serwerowych, gdzie regularne i automatyczne tworzenie kopii ważnych danych jest podstawowym mechanizmem ochrony tych danych. W zadanych odstępach czasu specjalne oprogramowanie serwera automatycznie tworzy kopie chronionych danych na zewnętrznych nośnikach, np. taśmach magnetycznych, płytach CD/DVD lub zewnętrznych dyskach twardych i RDX Istnieją również specjalistyczne systemy, pozwalające na zdalne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, np. przez sieć lokalną lub Internet (kopia bezpieczeństwa online); chronione w ten sposób dane umieszczane są na dyskach serwerów w odległych centrach przetwarzania danych. Taka metoda pozwala skutecznie chronić dane przed większością zdarzeń losowych jak: kradzieże sprzętu, pożary, powodzie, reinstalacja czy ludzki błąd.
żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopia_bezpiecze%C5%84stwa